T491A106K006AT4860
KEMET
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy T491A106K006AT4860 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. T491A106K006AT4860
Manufacturer KEMET
Description CAP TANT 10.0UF 6.0V
Lead Free Status / RoHS Status
Call
Reference Price
(In US Dollars)
2000 pcs
Data sheet
Voltage - Rated:6.3V
Type:Molded
Tolerance:±10%
Size / Dimension:0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Series:T491
Ratings:-
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:1206 (3216 Metric)
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Mounting Type:Surface Mount
Manufacturer Standard Lead Time:47 Weeks
Manufacturer Size Code:A
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 125°C
Lead Spacing:-
Height - Seated (Max):0.071" (1.80mm)
Features:General Purpose
Failure Rate:-
ESR (Equivalent Series Resistance):4 Ohm
Detailed Description:10µF Molded Tantalum Capacitors 6.3V 1206 (3216 Metric) 4 Ohm
Capacitance:10µF