T37062-20-0
Curtis Industries
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy T37062-20-0 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. T37062-20-0
Manufacturer Curtis Industries
Description CONN BARRIER STRP 20CIRC 0.375"
(In US Dollars)
25 pcs
Data sheet
Wire Gauge:12-22 AWG
Voltage Rating:300V
Top Termination:Screws
Terminal Screw Material:Brass
Terminal Screw Finish:Nickel
Terminal Block Type:Barrier Block
Series:37000
Pitch:0.375" (9.53mm)
Packaging:Bulk
Other Names:T37062200
Operating Temperature:105°C
Number of Wire Entries:20
Number of Rows:1
Number of Circuits:20
Mounting Type:Chassis, Panel; Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Material Flammability Rating:UL94 V-0
Material - Insulation:Polypropylene (PP)
Manufacturer Standard Lead Time:4 Weeks
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Features:Flange
Detailed Description:20 Circuit 0.375" (9.53mm) Barrier Block Connector, Screws
Current Rating:20A