T356C475K025AT
KEMET
T356C475K025AT
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy T356C475K025AT with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. T356C475K025AT
Manufacturer KEMET
Description CAP TANT 4.7UF 25V 10% RADIAL
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs100 pcs500 pcs
1000 pcs2500 pcs5000 pcs
Data sheet
Voltage - Rated:25V
Type:Conformal Coated
Tolerance:±10%
Size / Dimension:0.197" Dia (5.00mm)
Series:T356, UltraDip II
Packaging:Bulk
Package / Case:Radial, Disc
Other Names:399-3634
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:10 Weeks
Manufacturer Size Code:C
Lifetime @ Temp.:-
Lead Spacing:0.200" (5.08mm)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):0.378" (9.60mm)
Features:General Purpose
Failure Rate:-
ESR (Equivalent Series Resistance):4 Ohm
Detailed Description:4.7µF Conformal Coated Tantalum Capacitors 25V Radial, Disc 4 Ohm
Capacitance:4.7µF