T350F685K035AT
KEMET
T350F685K035AT
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy T350F685K035AT with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. T350F685K035AT
Manufacturer KEMET
Description CAP TANT 6.8UF 35V 10% RADIAL
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 710 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs100 pcs500 pcs
1000 pcs2500 pcs5000 pcs
Data sheet
Voltage - Rated:35V
Type:Conformal Coated
Tolerance:±10%
Size / Dimension:0.236" Dia (6.00mm)
Series:T350, UltraDip II
Packaging:Bulk
Package / Case:Radial, Disc
Other Names:399-3578
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:10 Weeks
Manufacturer Size Code:F
Lifetime @ Temp.:-
Lead Spacing:0.100" (2.54mm)
Height - Seated (Max):0.390" (9.90mm)
Features:General Purpose
Failure Rate:-
ESR (Equivalent Series Resistance):2.5 Ohm
Detailed Description:6.8µF Conformal Coated Tantalum Capacitors 35V Radial, Disc 2.5 Ohm
Capacitance:6.8µF