T2851N52TOHXPSA1
International Rectifier (Infineon Technologies)
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy T2851N52TOHXPSA1 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. T2851N52TOHXPSA1
Manufacturer International Rectifier (Infineon Technologies)
Description SCR MODULE 5200V 4860A DO200AE
(In US Dollars)
1 pcs
Data sheet
Voltage - Off State:5.2kV
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):2.5V
Structure:Single
Series:-
Package / Case:DO-200AE
Other Names:SP000091142
T2851N52TOH
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
Number of SCRs, Diodes:1 SCR
Mounting Type:Chassis Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:40 Weeks
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Detailed Description:SCR Module 5.2kV 4860A Single Chassis Mount DO-200AE
Current - On State (It (RMS)) (Max):4860A
Current - On State (It (AV)) (Max):4120A
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):82000A @ 50Hz
Current - Hold (Ih) (Max):350mA
Current - Gate Trigger (Igt) (Max):350mA