T1M-20-GF-S
Samtec, Inc.
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy T1M-20-GF-S with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. T1M-20-GF-S
Manufacturer Samtec, Inc.
Description T1M 1MM TERMINAL STRIP
(In US Dollars)
1 pcs
Data sheet
Voltage Rating:250VAC, 353VDC
Termination:Solder
Style:Board to Cable/Wire
Shrouding:Shrouded - 4 Wall
Series:T1M
Row Spacing - Mating:-
Pitch - Mating:0.039" (1.00mm)
Packaging:Tube
Overall Contact Length:-
Operating Temperature:-55°C ~ 85°C
Number of Rows:1
Number of Positions Loaded:All
Number of Positions:20
Mounting Type:-
Material Flammability Rating:UL94 V-0
Mated Stacking Heights:-
Manufacturer Standard Lead Time:3 Weeks
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Insulation Material:Liquid Crystal Polymer (LCP)
Insulation Height:-
Insulation Color:Natural
Ingress Protection:-
Features:-
Fastening Type:Locking Ramp
Detailed Description:Connector Header 20 position 0.039" (1.00mm)
Current Rating:3.3A per Contact