T1500N14TOFVTXPSA1
International Rectifier (Infineon Technologies)
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy T1500N14TOFVTXPSA1 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. T1500N14TOFVTXPSA1
Manufacturer International Rectifier (Infineon Technologies)
Description SCR MODULE 1800V 3500A DO200AC
(In US Dollars)
1 pcs
Data sheet
Voltage - Off State:1.8kV
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):2V
Structure:Single
Series:-
Package / Case:DO-200AC, K-PUK
Other Names:SP000482400
T1500N14TOF VT
Operating Temperature:-40°C ~ 140°C
Number of SCRs, Diodes:1 SCR
Mounting Type:Chassis Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:4 Weeks
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Detailed Description:SCR Module 1.8kV 3500A Single Chassis Mount DO-200AC, K-PUK
Current - On State (It (RMS)) (Max):3500A
Current - On State (It (AV)) (Max):1500A
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):39000A @ 50Hz
Current - Hold (Ih) (Max):500mA
Current - Gate Trigger (Igt) (Max):250mA