SZP6SMB36CAT3G
Hamlin / Littelfuse
SZP6SMB36CAT3G
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy SZP6SMB36CAT3G with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. SZP6SMB36CAT3G
Manufacturer Littelfuse
Description SMB Series 600 W 36 V Bi-Directional Surface Mount TVS Diode DO-214AA
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 35561 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
10 pcs100 pcs1000 pcs10000 pcs
Data sheet
Voltage - Reverse Standoff (Typ):30.8V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:49.9V
Voltage - Breakdown (Min):34.2V
Type:Zener
Supplier Device Package:SMB
Series:Automotive, AEC-Q101
Power Line Protection:No
Power - Peak Pulse:600W
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:DO-214AA, SMB
Other Names:SZP6SMB36CAT3G-ND
SZP6SMB36CAT3GOSTR
Operating Temperature:-65°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:37 Weeks
Current - Peak Pulse (10/1000µs):12A
Capacitance @ Frequency:280pF @ 1MHz