SZMMSZ5250BT1G
onsemi
SZMMSZ5250BT1G
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy SZMMSZ5250BT1G with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. SZMMSZ5250BT1G
Manufacturer onsemi
Description Diode Zener Single 20V 5% 500mW Automotive 2-Pin SOD-123 T/R
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 64392 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
10 pcs100 pcs1000 pcs10000 pcs
Data sheet
Voltage - Zener (Nom) (Vz):20V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:900mV @ 10mA
Tolerance:±5%
Supplier Device Package:SOD-123
Series:Automotive, AEC-Q101
Power - Max:500mW
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:SOD-123
Other Names:SZMMSZ5250BT1G-ND
SZMMSZ5250BT1GOSTR
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C
Impedance (Max) (Zzt):25 Ohms
Detailed Description:Zener Diode 20V 500mW ±5% Surface Mount SOD-123
Current - Reverse Leakage @ Vr:100nA @ 15V