SZ216V8.T
Sensitron Semiconductor / SMC Diode Solutions
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy SZ216V8.T with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. SZ216V8.T
Manufacturer Sensitron Semiconductor / SMC Diode Solutions
Description DIODE ZENER 6.8V 500MW DIE
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 100 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
20 pcs40 pcs100 pcs
500 pcs1000 pcs2000 pcs
Data sheet
Voltage - Zener (Nom) (Vz):6.8V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:900mV @ 10mA
Tolerance:±5%
Supplier Device Package:Die
Series:-
Power - Max:500mW
Packaging:Tray
Package / Case:Die
Other Names:1655-1790
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:6 Weeks
Impedance (Max) (Zzt):5 Ohms
Detailed Description:Zener Diode 6.8V 500mW ±5% Surface Mount Die
Current - Reverse Leakage @ Vr:3µA @ 5V