SY100E016JC-TR
Micrel / Microchip Technology
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy SY100E016JC-TR with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy SY100E016JC-TR with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | SY100E016JC-TR |
|---|---|
| Manufacturer | Micrel / Microchip Technology |
| Description | IC UPCOUNTER 8BIT SYNC 28-PLCC |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 750 pcs | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| $5.155 | |||||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Supply: | 4.2V ~ 5.5V |
|---|---|
| Trigger Type: | Positive Edge |
| Timing: | Synchronous |
| Supplier Device Package: | 28-PLCC (11.5x11.5) |
| Series: | 100E |
| Reset: | Asynchronous |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Package / Case: | 28-LCC (J-Lead) |
| Other Names: | SY100E016JC TR SY100E016JC TR-ND SY100E016JCTR SY100E016JCTR-ND |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C |
| Number of Elements: | 1 |
| Number of Bits per Element: | 8 |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Logic Type: | Binary Counter |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Direction: | Up |
| Detailed Description: | Counter IC Binary Counter 1 Element 8 Bit Positive Edge 28-PLCC (11.5x11.5) |
| Count Rate: | 900MHz |
| Base Part Number: | 100E016 |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply SY100E016JC-TR, use the request quote form to request SY100E016JC-TR pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number SY100E016JC-TR.The price and lead time for SY100E016JC-TR depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# SY100E016JC-TR.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
