SXP27C224KAA
AVX Corporation
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy SXP27C224KAA with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy SXP27C224KAA with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | SXP27C224KAA |
|---|---|
| Manufacturer | AVX Corporation |
| Description | CAP CER 0.22UF 500V X7R RADIAL |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1 pcs | 10 pcs | 100 pcs | ||
|---|---|---|---|---|---|
| $57.01 | $53.839 | $43.546 | |||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Rated: | 500V |
|---|---|
| Tolerance: | ±10% |
| Thickness (Max): | - |
| Temperature Coefficient: | X7R |
| Size / Dimension: | 0.402" L x 0.402" W (10.20mm x 10.20mm) |
| Series: | SXP |
| Ratings: | - |
| Packaging: | Bulk |
| Package / Case: | Radial |
| Other Names: | 478-6177 |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 200°C |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 29 Weeks |
| Lead Style: | Straight |
| Lead Spacing: | 0.330" (8.38mm) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Height - Seated (Max): | 0.210" (5.33mm) |
| Features: | High Temperature |
| Detailed Description: | 0.22µF ±10% 500V Ceramic Capacitor X7R Radial |
| Capacitance: | 0.22µF |
| Applications: | SMPS Filtering |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply SXP27C224KAA, use the request quote form to request SXP27C224KAA pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number SXP27C224KAA.The price and lead time for SXP27C224KAA depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# SXP27C224KAA.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

