SXE15-48S3V3
Astec America (Artesyn Embedded Technologies)
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy SXE15-48S3V3 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. SXE15-48S3V3
Manufacturer Astec America (Artesyn Embedded Technologies)
Description DC DC CONVERTER 3.3V 15W
Lead Free Status / RoHS Status Contains lead / RoHS non-compliant
Call
Reference Price
(In US Dollars)
Get a Quote
Data sheet
Voltage - Output 3:-
Voltage - Output 2:-
Voltage - Output 1:3.3V
Voltage - Isolation:1.5kV
Voltage - Input (Min):33V
Voltage - Input (Max):75V
Type:Isolated Module
Size / Dimension:1.91" L x 1.15" W x 0.34" H (48.5mm x 29.2mm x 8.6mm)
Series:SXE15
Power (Watts):15W
Packaging:-
Package / Case:12-SMD Module
Operating Temperature:-40°C ~ 65°C
Number of Outputs:1
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Features:Remote On/Off, OCP, OVP, SCP, UVLO
Efficiency:86%
Detailed Description:Isolated Module DC DC Converter 1 Output 3.3V 4.5A 33V - 75V Input
Current - Output (Max):4.5A