SX48BD
Parallax, Inc.
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy SX48BD with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy SX48BD with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | SX48BD |
|---|---|
| Manufacturer | Parallax, Inc. |
| Description | IC MCU 8BIT 6KB FLASH 48QFP |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd): | 3 V ~ 5.5 V |
|---|---|
| Speed: | 50MHz |
| Series: | SX |
| RAM Size: | 262 x 8 |
| Program Memory Type: | FLASH |
| Program Memory Size: | 6KB (4K x 12) |
| Peripherals: | Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT |
| Packaging: | Tray |
| Package / Case: | 48-LQFP |
| Other Names: | SX48BD/TQ SX48BD/TQ-ND |
| Oscillator Type: | Internal |
| Operating Temperature: | 0°C ~ 70°C (TA) |
| Number of I/O: | 36 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| EEPROM Size: | - |
| Detailed Description: | SX Microcontroller IC 8-Bit 50MHz 6KB (4K x 12) FLASH |
| Data Converters: | - |
| Core Size: | 8-Bit |
| Core Processor: | - |
| Connectivity: | - |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply SX48BD, use the request quote form to request SX48BD pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number SX48BD.The price and lead time for SX48BD depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# SX48BD.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation



