SX15ASMT
Honeywell Sensing and Productivity Solutions
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy SX15ASMT with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy SX15ASMT with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | SX15ASMT |
|---|---|
| Manufacturer | Honeywell Sensing and Productivity Solutions |
| Description | SENSOR HI-IMP 15 PSIA SMT |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Supply: | 12V |
|---|---|
| Termination Style: | PCB |
| Supplier Device Package: | - |
| Series: | SX SMT |
| Pressure Type: | Absolute |
| Port Style: | Barbless |
| Port Size: | Male - 0.08" (2.05mm) Tube |
| Package / Case: | 8-SMD Module |
| Output Type: | Wheatstone Bridge |
| Output: | 0 mV ~ 112.5 mV (5V) |
| Other Names: | Q1916609 |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 125°C |
| Operating Pressure: | 15 PSI (103.42 kPa) |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Maximum Pressure: | 30 PSI (206.84 kPa) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Features: | - |
| Detailed Description: | Pressure Sensor 15 PSI (103.42 kPa) Absolute Male - 0.08" (2.05mm) Tube 0 mV ~ 112.5 mV (5V) 8-SMD Module |
| Accuracy: | ±0.05% |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply SX15ASMT, use the request quote form to request SX15ASMT pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number SX15ASMT.The price and lead time for SX15ASMT depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# SX15ASMT.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation


