SX1503I091TRT
Semtech
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy SX1503I091TRT with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy SX1503I091TRT with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | SX1503I091TRT |
|---|---|
| Manufacturer | Semtech |
| Description | SX1503 Series 5.5 V 400 kHz SMT 16-Channel Low Voltage GPIO QFN-28 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 10 pcs | 100 pcs | 1000 pcs | 10000 pcs | |
|---|---|---|---|---|---|
| $0.91 | $0.821 | $0.741 | $0.725 | ||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Supply: | 1.2 V ~ 5.5 V |
|---|---|
| Supplier Device Package: | 28-QFN (4x4) |
| Series: | - |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Package / Case: | 28-UFQFN Exposed Pad |
| Output Type: | Push-Pull |
| Other Names: | SX1503I091TR |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C |
| Number of I/O: | 16 |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 16 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Interrupt Output: | Yes |
| Interface: | I²C |
| Features: | POR |
| Detailed Description: | I/O Expander 16 I²C 400kHz 28-QFN (4x4) |
| Current - Output Source/Sink: | 8mA, 24mA |
| Clock Frequency: | 400kHz |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply SX1503I091TRT, use the request quote form to request SX1503I091TRT pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number SX1503I091TRT.The price and lead time for SX1503I091TRT depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# SX1503I091TRT.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

