SX1242ISETRT
Semtech
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy SX1242ISETRT with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy SX1242ISETRT with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | SX1242ISETRT |
|---|---|
| Manufacturer | Semtech |
| Description | IC TRANSMITTER 8SOIC |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 2500 pcs | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| $0.743 | |||||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Supply: | 1.8 V ~ 3.7 V |
|---|---|
| Series: | - |
| Power - Output: | 12dBm |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Package / Case: | 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) Exposed Pad |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Modulation or Protocol: | ISM |
| Memory Size: | - |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Frequency: | 345MHz |
| Features: | - |
| Detailed Description: | RF Transmitter ISM 345MHz 12dBm 10kbps PCB, Surface Mount Antenna 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) Exposed Pad |
| Data Rate (Max): | 10kbps |
| Data Interface: | - |
| Current - Transmitting: | 22mA |
| Applications: | Home / Industrial Automation, Remote Access, Security Alarms |
| Antenna Connector: | PCB, Surface Mount |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply SX1242ISETRT, use the request quote form to request SX1242ISETRT pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number SX1242ISETRT.The price and lead time for SX1242ISETRT depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# SX1242ISETRT.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

