SX1231JIMLTRT
Semtech
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy SX1231JIMLTRT with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy SX1231JIMLTRT with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | SX1231JIMLTRT |
|---|---|
| Manufacturer | Semtech |
| Description | IC RF TXRX ISM<1GHZ 24VQFN |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Supply: | 1.8 V ~ 3.6 V |
|---|---|
| Type: | TxRx Only |
| Series: | - |
| Serial Interfaces: | SPI |
| Sensitivity: | -120dBm |
| RF Family/Standard: | General ISM < 1GHz |
| Protocol: | - |
| Power - Output: | 17dBm |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Package / Case: | 24-VQFN Exposed Pad |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 3 (168 Hours) |
| Modulation: | FSK, GFSK, GMSK, MSK, OOK |
| Memory Size: | - |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| GPIO: | 6 |
| Frequency: | 424MHz ~ 510MHz, 862MHz ~ 1.02GHz |
| Detailed Description: | IC RF TxRx Only General ISM |
| Data Rate (Max): | 300kbps |
| Current - Transmitting: | 16mA ~ 95mA |
| Current - Receiving: | 16mA |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply SX1231JIMLTRT, use the request quote form to request SX1231JIMLTRT pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number SX1231JIMLTRT.The price and lead time for SX1231JIMLTRT depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# SX1231JIMLTRT.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

