SWR201-NRTN-S08-HM-BG
Sullins Connector Solutions
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy SWR201-NRTN-S08-HM-BG with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy SWR201-NRTN-S08-HM-BG with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | SWR201-NRTN-S08-HM-BG |
|---|---|
| Manufacturer | Sullins Connector Solutions |
| Description | CONN HDR 2.0MM SNGL SMD RA 8POS |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 2000 pcs | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| $0.716 | |||||
Specifications
Data sheet
| Voltage - DC Spark Over (Nom): | Brass |
|---|---|
| Type Attributes: | - |
| Termination: | Solder |
| Style: | Board to Cable/Wire |
| Stacking Direction: | Male Pin |
| Shrouding: | 0.079" (2.00mm) |
| Shield Termination: | Square |
| Series: | SWR201 |
| Row Spacing - Mating: | Shrouded - 4 Wall |
| RoHS Status: | Bulk |
| Ripple Current - Low Frequency: | - |
| Pitch - Connector: | 125V |
| Overall Contact Length: | - |
| Other Names: | S9479 SWR201NRTNS08HMBG |
| Operating Temperature: | -25°C ~ 85°C |
| Number of Rows: | 1 |
| Number of Positions: | 8 |
| Number of Contacts: | - |
| Mounting Type: | Surface Mount, Right Angle |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Material Flammability Rating: | UL94 V-0 |
| Material - Insulation: | All |
| Manufacturer Part Number: | SWR201-NRTN-S08-HM-BG |
| Length - Post (Mating): | - |
| Insulation Material: | Tin |
| Insulation Height: | - |
| Features: | Solder Retention |
| Expanded Description: | 8 Positions Header Connector 0.079" (2.00mm) Surface Mount, Right Angle Tin |
| Description: | CONN HDR 2.0MM SNGL SMD RA 8POS |
| Current Rating: | 1A per Contact |
| Current - Max/Contact: | Detent Lock |
| Contact Length - Post: | - |
| Contact Length - Mating: | - |
| Contact Finish Thickness - Post: | Polyamide (PA46), Nylon 4/6 |
| Contact Finish Thickness - Mating: | Tin |
| Contact Finish - Post: | - |
| Contact Finish - Mating: | 0.217" (5.51mm) |
| Connector Type: | Header |
| Actual Diameter: | Beige |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply SWR201-NRTN-S08-HM-BG, use the request quote form to request SWR201-NRTN-S08-HM-BG pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number SWR201-NRTN-S08-HM-BG.The price and lead time for SWR201-NRTN-S08-HM-BG depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# SWR201-NRTN-S08-HM-BG.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
