SWR201-NRTN-S02-HM-BG
Sullins Connector Solutions
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy SWR201-NRTN-S02-HM-BG with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy SWR201-NRTN-S02-HM-BG with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | SWR201-NRTN-S02-HM-BG |
|---|---|
| Manufacturer | Sullins Connector Solutions |
| Description | CONN HDR 2.0MM SNGL SMD RA 2POS |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 2000 pcs | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| $0.464 | |||||
Specifications
Data sheet
| Voltage Rating: | 125V |
|---|---|
| Termination: | Solder |
| Style: | Board to Cable/Wire |
| Shrouding: | Shrouded - 4 Wall |
| Series: | SWR201 |
| Row Spacing - Mating: | - |
| Pitch - Mating: | 0.079" (2.00mm) |
| Packaging: | Bulk |
| Overall Contact Length: | - |
| Other Names: | S9483 SWR201NRTNS02HMBG |
| Operating Temperature: | -25°C ~ 85°C |
| Number of Rows: | 1 |
| Number of Positions Loaded: | All |
| Number of Positions: | 2 |
| Mounting Type: | Surface Mount, Right Angle |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Material Flammability Rating: | UL94 V-0 |
| Mated Stacking Heights: | - |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 4 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Insulation Material: | Polyamide (PA46), Nylon 4/6 |
| Insulation Height: | 0.217" (5.51mm) |
| Insulation Color: | Beige |
| Ingress Protection: | - |
| Features: | Solder Retention |
| Fastening Type: | Detent Lock |
| Detailed Description: | Connector Header Surface Mount, Right Angle 2 position 0.079" (2.00mm) |
| Current Rating: | 1A per Contact |
| Contact Type: | Male Pin |
| Contact Shape: | Square |
| Contact Material: | Brass |
| Contact Length - Post: | - |
| Contact Length - Mating: | - |
| Contact Finish Thickness - Post: | - |
| Contact Finish Thickness - Mating: | - |
| Contact Finish - Post: | Tin |
| Contact Finish - Mating: | Tin |
| Connector Type: | Header |
| Applications: | - |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply SWR201-NRTN-S02-HM-BG, use the request quote form to request SWR201-NRTN-S02-HM-BG pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number SWR201-NRTN-S02-HM-BG.The price and lead time for SWR201-NRTN-S02-HM-BG depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# SWR201-NRTN-S02-HM-BG.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

