SWI12-5.9-E-P5
CUI, Inc.
SWI12-5.9-E-P5
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy SWI12-5.9-E-P5 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. SWI12-5.9-E-P5
Manufacturer CUI, Inc.
Description AC/DC WALL MOUNT ADPTR 5.9V 12W
(In US Dollars)
1000 pcs
Data sheet
Weight:0.278 lb (126.1g)
Voltage - Output:5.9V
Voltage - Input:90 ~ 264 VAC
Size / Dimension:2.83" L x 1.34" W x 2.38" H (72.0mm x 34.0mm x 60.5mm)
Series:SWI12-E (12W)
Region Utilized:Europe
Power (Watts):12W
Polarization:Positive Center
Output Connector:Barrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Other Names:SWI125.9EP5
Operating Temperature:0°C ~ 40°C
No Load Power Consumption:75mW (Max)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Input Type:Fixed Blade
Input Connector:CEE 7/16
Form:Wall Mount
Efficiency:Level VI, CoC Tier 2
Detailed Description:5.9V 12W AC/DC External Wall Mount Adapter Fixed Blade Input
Current - Output (Max):2A
Cord Length:59" (1.50m)