SVPT115-1Z
TDK-Lambda Americas, Inc.
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy SVPT115-1Z with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy SVPT115-1Z with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | SVPT115-1Z |
|---|---|
| Manufacturer | TDK-Lambda Americas, Inc. |
| Description | AC/DC CONVERTER 5V +/-12V 115W |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Output 4: | - |
|---|---|
| Voltage - Output 3: | -12V |
| Voltage - Output 2: | 12V |
| Voltage - Output 1: | 5V |
| Voltage - Isolation: | 3kV |
| Voltage - Input: | 90 ~ 132 VAC |
| Type: | Enclosed |
| Size / Dimension: | 8.50" L x 4.75" W x 1.77" H (215.9mm x 120.6mm x 45.0mm) |
| Series: | SVPT115 |
| Power (Watts): | 115W |
| Other Names: | 285-1045 SVPT1151Z |
| Operating Temperature: | 0°C ~ 60°C (With Derating) |
| Number of Outputs: | 3 |
| Mounting Type: | Chassis Mount |
| Minimum Load Required: | - |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Features: | Adjustable Output, PFC, Remote Sense, Universal Input |
| Efficiency: | - |
| Detailed Description: | Enclosed AC DC Converter 3 Output 5V 12V -12V 15A, 2.5A, 1A 90 ~ 132 VAC Input |
| Current - Output (Max): | 15A, 2.5A, 1A |
| Approvals: | CE, CSA, UR, VDE |
| Applications: | ITE (Commercial) |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply SVPT115-1Z, use the request quote form to request SVPT115-1Z pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number SVPT115-1Z.The price and lead time for SVPT115-1Z depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# SVPT115-1Z.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

