SUM75N15-18P-E3
Vishay Precision Group
SUM75N15-18P-E3
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy SUM75N15-18P-E3 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. SUM75N15-18P-E3
Manufacturer Vishay
Description Trans MOSFET N-CH 150V 75A 3-Pin(2+Tab) TO-263
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 13930 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
10 pcs100 pcs1000 pcs10000 pcs
Data sheet
Vgs(th) (Max) @ Id:4.5V @ 250µA
Vgs (Max):±20V
Technology:MOSFET (Metal Oxide)
Supplier Device Package:TO-263 (D2Pak)
Series:TrenchFET®
Rds On (Max) @ Id, Vgs:18 mOhm @ 20A, 10V
Power Dissipation (Max):3.12W (Ta), 312.5W (Tc)
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:4180pF @ 75V
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:100nC @ 10V
FET Type:N-Channel
FET Feature:-
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):10V
Drain to Source Voltage (Vdss):150V
Detailed Description:N-Channel 150V 75A (Tc) 3.12W (Ta), 312.5W (Tc) Surface Mount TO-263 (D2Pak)
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:75A (Tc)