SUM110P06-08L-E3
Vishay Precision Group
SUM110P06-08L-E3
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy SUM110P06-08L-E3 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. SUM110P06-08L-E3
Manufacturer Vishay
Description Single P-Channel 60 V 8 mOhm 272 W Surface Mount Power Mosfet TO-263
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 15505 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
10 pcs100 pcs1000 pcs10000 pcs
Data sheet
Vgs(th) (Max) @ Id:3V @ 250µA
Vgs (Max):±20V
Technology:MOSFET (Metal Oxide)
Supplier Device Package:TO-263 (D2Pak)
Series:TrenchFET®
Rds On (Max) @ Id, Vgs:8 mOhm @ 30A, 10V
Power Dissipation (Max):3.75W (Ta), 272W (Tc)
Packaging:Cut Tape (CT)
Package / Case:TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Other Names:SUM110P06-08L-E3CT
Operating Temperature:-55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:33 Weeks
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:9200pF @ 25V
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:240nC @ 10V
FET Type:P-Channel
FET Feature:-
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):4.5V, 10V
Drain to Source Voltage (Vdss):60V
Detailed Description:P-Channel 60V 110A (Tc) 3.75W (Ta), 272W (Tc) Surface Mount TO-263 (D2Pak)
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:110A (Tc)