STTH30RQ06W
STMicroelectronics
STTH30RQ06W
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy STTH30RQ06W with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. STTH30RQ06W
Manufacturer STMicroelectronics
Description Automotive Turbo 2 Ultrafast High Voltage Rectifier 600V 30A 2-Pin DO-247 Tube
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 14506 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
10 pcs100 pcs1000 pcs10000 pcs
Data sheet
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:2.95V @ 30A
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):600V
Supplier Device Package:DO-247
Speed:Fast Recovery = 200mA (Io)
Series:ECOPACK®
Reverse Recovery Time (trr):55ns
Packaging:Tube
Package / Case:DO-247-2 (Straight Leads)
Other Names:497-17604
Operating Temperature - Junction:175°C (Max)
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:29 Weeks
Diode Type:Standard
Detailed Description:Diode Standard 600V 30A Through Hole DO-247
Current - Reverse Leakage @ Vr:40µA @ 600V
Current - Average Rectified (Io):30A