STTH30L06D
STMicroelectronics
STTH30L06D
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy STTH30L06D with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. STTH30L06D
Manufacturer STMicroelectronics
Description Diode Gen Purp 600V 30A TO220AC
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 332 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
1000 pcs
Data sheet
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:1.55V @ 30A
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):600V
Supplier Device Package:TO-220AC
Speed:Fast Recovery = 200mA (Io)
Series:-
Reverse Recovery Time (trr):90ns
Packaging:Tube
Package / Case:TO-220-2
Other Names:497-3800-5
Operating Temperature - Junction:175°C (Max)
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Diode Type:Standard
Detailed Description:Diode Standard 600V 30A Through Hole TO-220AC
Current - Reverse Leakage @ Vr:25µA @ 600V
Current - Average Rectified (Io):30A