STTH12R06G-TR
STMicroelectronics
STTH12R06G-TR
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy STTH12R06G-TR with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. STTH12R06G-TR
Manufacturer STMicroelectronics
Description STTH12R06 Series Turbo 2 12 A 600 V Ultrafast Rectifier Surface Mount D2PAK
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 10924 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
10 pcs100 pcs1000 pcs10000 pcs
Data sheet
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:2.9V @ 12A
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):600V
Supplier Device Package:D2PAK
Speed:Fast Recovery = 200mA (Io)
Series:-
Reverse Recovery Time (trr):45ns
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Other Names:497-5253-2
STTH12R06GTR
Operating Temperature - Junction:175°C (Max)
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:29 Weeks
Diode Type:Standard
Detailed Description:Diode Standard 600V 12A Surface Mount D2PAK
Current - Reverse Leakage @ Vr:45µA @ 600V
Current - Average Rectified (Io):12A