STPS60L40CW
STMicroelectronics
STPS60L40CW
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy STPS60L40CW with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. STPS60L40CW
Manufacturer STMicroelectronics
Description DIODE ARRAY SCHOTTKY 40V TO247-3
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 4100 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
600 pcs
Data sheet
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:550mV @ 30A
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):40V
Supplier Device Package:TO-247-3
Speed:Fast Recovery = 200mA (Io)
Series:-
Packaging:Tube
Package / Case:TO-247-3
Other Names:497-7568-5
STPS60L40CW-ND
Operating Temperature - Junction:150°C (Max)
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Diode Type:Schottky
Diode Configuration:1 Pair Common Cathode
Detailed Description:Diode Array 1 Pair Common Cathode Schottky 40V 30A Through Hole TO-247-3
Current - Reverse Leakage @ Vr:1.5mA @ 40V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):30A