STPS2H100U
STMicroelectronics
STPS2H100U
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy STPS2H100U with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. STPS2H100U
Manufacturer STMicroelectronics
Description Rectifier Diode, Schottky, 1 Phase, 1 Element, 2A, 100V V(RRM), Silicon, DO-214AA
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 39318 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
10 pcs100 pcs1000 pcs10000 pcs
Data sheet
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:790mV @ 2A
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):100V
Supplier Device Package:SMB
Speed:Fast Recovery = 200mA (Io)
Series:-
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:DO-214AA, SMB
Other Names:497-6580-2
STPS2H100U-ND
Operating Temperature - Junction:175°C (Max)
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:16 Weeks
Diode Type:Schottky
Detailed Description:Diode Schottky 100V 2A Surface Mount SMB
Current - Reverse Leakage @ Vr:1µA @ 100V
Current - Average Rectified (Io):2A