STPS10170CB
STMicroelectronics
STPS10170CB
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy STPS10170CB with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. STPS10170CB
Manufacturer STMicroelectronics
Description DIODE ARRAY SCHOTTKY 170V DPAK
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 12000 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs100 pcs1000 pcs10000 pcs
Data sheet
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:920mV @ 5A
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):170V
Supplier Device Package:DPAK
Speed:Fast Recovery = 200mA (Io)
Series:-
Packaging:Tube
Package / Case:TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Operating Temperature - Junction:175°C (Max)
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):3 (168 Hours)
Diode Type:Schottky
Diode Configuration:1 Pair Common Cathode
Detailed Description:Diode Array 1 Pair Common Cathode Schottky 170V 5A Surface Mount TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Current - Reverse Leakage @ Vr:10µA @ 170V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):5A