STP11NM50N
STMicroelectronics
STP11NM50N
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy STP11NM50N with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. STP11NM50N
Manufacturer STMicroelectronics
Description N-channel 500 V, 0.4 Ohm, 8.5 A MDmesh(TM) II Power MOSFET in TO-220
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 20216 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
10 pcs100 pcs1000 pcs10000 pcs
Data sheet
Vgs(th) (Max) @ Id:4V @ 250µA
Vgs (Max):±25V
Technology:MOSFET (Metal Oxide)
Supplier Device Package:TO-220AB
Series:MDmesh™ II
Rds On (Max) @ Id, Vgs:470 mOhm @ 4.5A, 10V
Power Dissipation (Max):70W (Tc)
Packaging:Tube
Package / Case:TO-220-3
Other Names:497-10576-5
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:547pF @ 50V
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:19nC @ 10V
FET Type:N-Channel
FET Feature:-
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):10V
Drain to Source Voltage (Vdss):500V
Detailed Description:N-Channel 500V 8.5A (Tc) 70W (Tc) Through Hole TO-220AB
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:8.5A (Tc)