STP100N10F7
STMicroelectronics
STP100N10F7
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy STP100N10F7 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. STP100N10F7
Manufacturer STMicroelectronics
Description N-channel 100 V, 0.0068 Ohm typ., 80 A STripFET F7 Power MOSFET in TO-220 package
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 15634 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
10 pcs100 pcs1000 pcs10000 pcs
Data sheet
Vgs(th) (Max) @ Id:4.5V @ 250µA
Vgs (Max):±20V
Technology:MOSFET (Metal Oxide)
Supplier Device Package:TO-220
Series:DeepGATE™, STripFET™ VII
Rds On (Max) @ Id, Vgs:8 mOhm @ 40A, 10V
Power Dissipation (Max):150W (Tc)
Packaging:Tube
Package / Case:TO-220-3
Other Names:497-13550-5
Operating Temperature:-55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:38 Weeks
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:4369pF @ 50V
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:61nC @ 10V
FET Type:N-Channel
FET Feature:-
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):10V
Drain to Source Voltage (Vdss):100V
Detailed Description:N-Channel 100V 80A (Tc) 150W (Tc) Through Hole TO-220
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:80A (Tc)