STM32L073VZT6U
STMicroelectronics
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy STM32L073VZT6U with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. STM32L073VZT6U
Manufacturer STMicroelectronics
Description IC MCU 32BIT 192KB FLASH 100LQFP
(In US Dollars)
540 pcs
Data sheet
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):1.8 V ~ 3.6 V
Supplier Device Package:100-LQFP (14x14)
Speed:32MHz
Series:STM32L0
RAM Size:20K x 8
Program Memory Type:FLASH
Program Memory Size:192KB (192K x 8)
Peripherals:Brown-out Detect/Reset, DMA, I²S, LCD, POR, PWM, WDT
Packaging:Tray
Package / Case:100-LQFP
Oscillator Type:Internal
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C (TA)
Number of I/O:84
Moisture Sensitivity Level (MSL):3 (168 Hours)
Manufacturer Standard Lead Time:30 Weeks
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
EEPROM Size:6K x 8
Detailed Description:ARM® Cortex®-M0+ STM32L0 Microcontroller IC 32-Bit 32MHz 192KB (192K x 8) FLASH 100-LQFP (14x14)