STGWT80H65FB
STMicroelectronics
STGWT80H65FB
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy STGWT80H65FB with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. STGWT80H65FB
Manufacturer STMicroelectronics
Description IGBT 650V 120A 469W TO3P-3L
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 300 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
1 pcs30 pcs120 pcs510 pcs
Data sheet
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):650V
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:2V @ 15V, 80A
Test Condition:400V, 80A, 10 Ohm, 15V
Td (on/off) @ 25°C:84ns/280ns
Switching Energy:2.1mJ (on), 1.5mJ (off)
Supplier Device Package:TO-3P
Series:-
Power - Max:469W
Packaging:Tube
Package / Case:TO-3P-3, SC-65-3
Other Names:497-15141-5
Operating Temperature:-55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Input Type:Standard
IGBT Type:Trench Field Stop
Gate Charge:414nC
Detailed Description:IGBT Trench Field Stop 650V 120A 469W Through Hole TO-3P
Current - Collector Pulsed (Icm):240A
Current - Collector (Ic) (Max):120A