STGB20N45LZAG
STMicroelectronics
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy STGB20N45LZAG with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy STGB20N45LZAG with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | STGB20N45LZAG |
|---|---|
| Manufacturer | STMicroelectronics |
| Description | Automotive-grade internally clamped IGBT, D2PAK, Tape and Reel |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 10 pcs | 100 pcs | 1000 pcs | 10000 pcs | |
|---|---|---|---|---|---|
| $1.718 | $1.55 | $1.398 | $1.368 | ||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max): | 450V |
|---|---|
| Vce(on) (Max) @ Vge, Ic: | 1.25V @ 4V, 6A |
| Test Condition: | 300V, 10A, 1 kOhm, 5V |
| Td (on/off) @ 25°C: | 1.1µs/4.6µs |
| Switching Energy: | - |
| Supplier Device Package: | D²PAK |
| Series: | Automotive, AEC-Q101 |
| Power - Max: | 150W |
| Packaging: | Original-Reel® |
| Package / Case: | TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB |
| Other Names: | 497-17645-6 |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 175°C (TJ) |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 38 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Input Type: | Logic |
| IGBT Type: | - |
| Gate Charge: | 26nC |
| Detailed Description: | IGBT 450V 25A 150W Surface Mount D²PAK |
| Current - Collector Pulsed (Icm): | 50A |
| Current - Collector (Ic) (Max): | 25A |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply STGB20N45LZAG, use the request quote form to request STGB20N45LZAG pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number STGB20N45LZAG.The price and lead time for STGB20N45LZAG depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# STGB20N45LZAG.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

