STGAP2SCMTR
STMicroelectronics
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy STGAP2SCMTR with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy STGAP2SCMTR with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | STGAP2SCMTR |
|---|---|
| Manufacturer | STMicroelectronics |
| Description | Galvanically isolated 4 A single gate driver, -40C to 125C, Industrial, SO-8, RoHS |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 10 pcs | 100 pcs | 1000 pcs | 10000 pcs | |
|---|---|---|---|---|---|
| $1.801 | $1.625 | $1.466 | $1.434 | ||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Supply: | 3 V ~ 5.5 V |
|---|---|
| Voltage - Isolation: | - |
| Voltage - Forward (Vf) (Typ): | - |
| Technology: | Optical Coupling |
| Supplier Device Package: | 8-SO |
| Series: | - |
| Rise / Fall Time (Typ): | 30ns, 30ns |
| Pulse Width Distortion (Max): | 20ns |
| Propagation Delay tpLH / tpHL (Max): | 100ns, 100ns |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Package / Case: | 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Other Names: | STGAP2SCMTR-ND |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 125°C (TJ) |
| Number of Channels: | 1 |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 3 (168 Hours) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | Gate Driver Optical Coupling 1 Channel 8-SO |
| Current - Peak Output: | - |
| Current - Output High, Low: | 4A, 4A |
| Common Mode Transient Immunity (Min): | 100V/ns |
| Approvals: | - |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply STGAP2SCMTR, use the request quote form to request STGAP2SCMTR pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number STGAP2SCMTR.The price and lead time for STGAP2SCMTR depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# STGAP2SCMTR.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

