STFH40N60M2
STMicroelectronics
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy STFH40N60M2 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy STFH40N60M2 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | STFH40N60M2 |
|---|---|
| Manufacturer | STMicroelectronics |
| Description | MOSFET |
| Lead Free Status / RoHS Status |
| Reference Price (In US Dollars) | 920 pcs | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| $5.262 | |||||
Specifications
Data sheet
| Vgs(th) (Max) @ Id: | 4V @ 250µA |
|---|---|
| Vgs (Max): | ±25V |
| Technology: | MOSFET (Metal Oxide) |
| Supplier Device Package: | TO-220FP |
| Series: | MDmesh™ M2 |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs: | 88 mOhm @ 17A, 10V |
| Power Dissipation (Max): | 40W (Tc) |
| Package / Case: | TO-220-3 Full Pack |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 150°C (TJ) |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 42 Weeks |
| Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds: | 2500pF @ 100V |
| Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs: | 57nC @ 10V |
| FET Type: | N-Channel |
| FET Feature: | - |
| Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On): | 10V |
| Drain to Source Voltage (Vdss): | 600V |
| Detailed Description: | N-Channel 600V 34A (Tc) 40W (Tc) Through Hole TO-220FP |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C: | 34A (Tc) |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply STFH40N60M2, use the request quote form to request STFH40N60M2 pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number STFH40N60M2.The price and lead time for STFH40N60M2 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# STFH40N60M2.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
