STE400-100T4MI
Electro-Films (EFI) / Vishay
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy STE400-100T4MI with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy STE400-100T4MI with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | STE400-100T4MI |
|---|---|
| Manufacturer | Electro-Films (EFI) / Vishay |
| Description | CAP TANT 400UF 100V 20% AXIAL |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1 pcs | 10 pcs | |||
|---|---|---|---|---|---|
| $120.26 | $114.536 | ||||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Rated: | 100V |
|---|---|
| Type: | Hermetically Sealed |
| Tolerance: | ±20% |
| Size / Dimension: | 0.406" Dia x 1.062" L (10.31mm x 26.97mm) |
| Series: | SuperTan®, Extended STE |
| Packaging: | Bulk |
| Package / Case: | Axial, Can |
| Other Names: | 718-1691 STE400100T4MI |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 11 Weeks |
| Manufacturer Size Code: | T4 |
| Lifetime @ Temp.: | - |
| Lead Spacing: | - |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Height - Seated (Max): | - |
| Features: | Wet Tantalum |
| Failure Rate: | - |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | 700 mOhm |
| Detailed Description: | 400µF Hermetically Sealed Tantalum Capacitors 100V Axial, Can 700 mOhm |
| Capacitance: | 400µF |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply STE400-100T4MI, use the request quote form to request STE400-100T4MI pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number STE400-100T4MI.The price and lead time for STE400-100T4MI depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# STE400-100T4MI.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
