STD1805-1
STMicroelectronics
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy STD1805-1 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy STD1805-1 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | STD1805-1 |
|---|---|
| Manufacturer | STMicroelectronics |
| Description | STMICROELECTRONICS STD1805-1 Bipolar (BJT) Single Transistor, NPN, 60 V, 150 MHz, 15 W, 5 A, 200 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 10 pcs | 100 pcs | 1000 pcs | 10000 pcs | |
|---|---|---|---|---|---|
| $0.273 | $0.247 | $0.223 | $0.218 | ||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max): | 60V |
|---|---|
| Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic: | 600mV @ 200mA, 5A |
| Transistor Type: | NPN |
| Supplier Device Package: | I-PAK |
| Series: | - |
| Power - Max: | 15W |
| Packaging: | Tube |
| Package / Case: | TO-251-3 Short Leads, IPak, TO-251AA |
| Other Names: | 497-3518-5 |
| Operating Temperature: | 150°C (TJ) |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Frequency - Transition: | 150MHz |
| Detailed Description: | Bipolar (BJT) Transistor NPN 60V 5A 150MHz 15W Through Hole I-PAK |
| DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce: | 200 @ 100mA, 2V |
| Current - Collector Cutoff (Max): | 100nA (ICBO) |
| Current - Collector (Ic) (Max): | 5A |
| Base Part Number: | STD1805 |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply STD1805-1, use the request quote form to request STD1805-1 pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number STD1805-1.The price and lead time for STD1805-1 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# STD1805-1.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

