STD17NF03L-1
STMicroelectronics
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy STD17NF03L-1 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy STD17NF03L-1 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | STD17NF03L-1 |
|---|---|
| Manufacturer | STMicroelectronics |
| Description | N-channel 30 V, 0.038 Ohm typ., 17 A STripFET II Power MOSFET in IPAK package |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 10 pcs | 100 pcs | 1000 pcs | 10000 pcs | |
|---|---|---|---|---|---|
| $0.342 | $0.309 | $0.279 | $0.273 | ||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Test: | 320pF @ 25V |
|---|---|
| Voltage - Breakdown: | I-Pak |
| Vgs(th) (Max) @ Id: | 50 mOhm @ 8.5A, 10V |
| Vgs (Max): | 5V, 10V |
| Technology: | MOSFET (Metal Oxide) |
| Series: | STripFET™ II |
| RoHS Status: | Tube |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs: | 17A (Tc) |
| Polarization: | TO-251-3 Short Leads, IPak, TO-251AA |
| Other Names: | 497-15726-5 STD17NF03L-1-ND |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 175°C (TJ) |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 26 Weeks |
| Manufacturer Part Number: | STD17NF03L-1 |
| Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds: | 6.5nC @ 5V |
| IGBT Type: | ±16V |
| Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs: | 2.2V @ 250µA |
| FET Feature: | N-Channel |
| Expanded Description: | N-Channel 30V 17A (Tc) 30W (Tc) Through Hole I-Pak |
| Drain to Source Voltage (Vdss): | - |
| Description: | MOSFET N-CH 30V 17A IPAK |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C: | 30V |
| Capacitance Ratio: | 30W (Tc) |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply STD17NF03L-1, use the request quote form to request STD17NF03L-1 pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number STD17NF03L-1.The price and lead time for STD17NF03L-1 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# STD17NF03L-1.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation


