STCF03TBR
STMicroelectronics
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy STCF03TBR with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy STCF03TBR with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | STCF03TBR |
|---|---|
| Manufacturer | STMicroelectronics |
| Description | STCF03 Series 800 mA 1.8 MHz High Power White LED Driver w/I2C Interface-TFBGA25 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 10 pcs | 100 pcs | 1000 pcs | 10000 pcs | |
|---|---|---|---|---|---|
| $1.571 | $1.418 | $1.279 | $1.251 | ||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Supply (Min): | 2.7V |
|---|---|
| Voltage - Supply (Max): | 5.5V |
| Voltage - Output: | 2.5 V ~ 5.3 V |
| Type: | DC DC Regulator |
| Topology: | Step-Down (Buck), Step-Up (Boost) |
| Supplier Device Package: | 25-TFBGA (3x3) |
| Series: | - |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Package / Case: | 25-TFBGA |
| Other Names: | 497-6316-2 |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Number of Outputs: | 1 |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Internal Switch(s): | Yes |
| Frequency: | 1.8MHz |
| Dimming: | I²C |
| Detailed Description: | LED Driver IC 1 Output DC DC Regulator Step-Down (Buck), Step-Up (Boost) I²C Dimming 800mA (Flash) 25-TFBGA (3x3) |
| Current - Output / Channel: | 800mA (Flash) |
| Base Part Number: | STCF03 |
| Applications: | Camera Flash |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply STCF03TBR, use the request quote form to request STCF03TBR pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number STCF03TBR.The price and lead time for STCF03TBR depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# STCF03TBR.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
