STBV32-AP
STMicroelectronics
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy STBV32-AP with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy STBV32-AP with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | STBV32-AP |
|---|---|
| Manufacturer | STMicroelectronics |
| Description | Rf Bipolar Transistors High Voltage Fast-switching NPN Power Transistor |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 10 pcs | 100 pcs | 1000 pcs | 10000 pcs | |
|---|---|---|---|---|---|
| $0.115 | $0.104 | $0.094 | $0.092 | ||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max): | 400V |
|---|---|
| Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic: | 1.5V @ 500mA, 1.5A |
| Transistor Type: | NPN |
| Supplier Device Package: | TO-92AP |
| Series: | - |
| Power - Max: | 1.5W |
| Packaging: | Tape & Box (TB) |
| Package / Case: | TO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA) (Formed Leads) |
| Other Names: | 497-12238-3 |
| Operating Temperature: | 150°C (TJ) |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Frequency - Transition: | - |
| Detailed Description: | Bipolar (BJT) Transistor NPN 400V 1.5A 1.5W Through Hole TO-92AP |
| DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce: | 5 @ 1A, 2V |
| Current - Collector Cutoff (Max): | 1mA |
| Current - Collector (Ic) (Max): | 1.5A |
| Base Part Number: | STBV32 |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply STBV32-AP, use the request quote form to request STBV32-AP pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number STBV32-AP.The price and lead time for STBV32-AP depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# STBV32-AP.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

