STB85NS04Z
STMicroelectronics
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy STB85NS04Z with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy STB85NS04Z with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | STB85NS04Z |
|---|---|
| Manufacturer | STMicroelectronics |
| Description | MOSFET N-CH 33V 80A D2PAK |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1000 pcs | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| $1.534 | |||||
Specifications
Data sheet
| Vgs(th) (Max) @ Id: | 4V @ 1mA |
|---|---|
| Vgs (Max): | ±18V |
| Technology: | MOSFET (Metal Oxide) |
| Supplier Device Package: | D2PAK |
| Series: | SAFeFET™ |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs: | 15 mOhm @ 30A, 10V |
| Power Dissipation (Max): | 215W (Tc) |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Package / Case: | TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB |
| Other Names: | 497-7954-2 STB85NS04Z-ND |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 175°C (TJ) |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds: | 2500pF @ 25V |
| Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs: | 100nC @ 10V |
| FET Type: | N-Channel |
| FET Feature: | - |
| Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On): | 10V |
| Drain to Source Voltage (Vdss): | 33V |
| Detailed Description: | N-Channel 33V 80A (Tc) 215W (Tc) Surface Mount D2PAK |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C: | 80A (Tc) |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply STB85NS04Z, use the request quote form to request STB85NS04Z pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number STB85NS04Z.The price and lead time for STB85NS04Z depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# STB85NS04Z.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
