STB80NE03L-06T4
STMicroelectronics
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy STB80NE03L-06T4 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy STB80NE03L-06T4 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | STB80NE03L-06T4 |
|---|---|
| Manufacturer | STMicroelectronics |
| Description | N-Channel 30V 0.005 Ohm 80A D2PAK STripFET MOSFET |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 10 pcs | 100 pcs | 1000 pcs | 10000 pcs | |
|---|---|---|---|---|---|
| $0.553 | $0.499 | $0.45 | $0.441 | ||
Specifications
Data sheet
| Vgs(th) (Max) @ Id: | 2.5V @ 250µA |
|---|---|
| Vgs (Max): | ±20V |
| Technology: | MOSFET (Metal Oxide) |
| Supplier Device Package: | D2PAK |
| Series: | STripFET™ |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs: | 6 mOhm @ 40A, 10V |
| Power Dissipation (Max): | 150W (Tc) |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Package / Case: | TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 175°C (TJ) |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds: | 6500pF @ 25V |
| Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs: | 130nC @ 5V |
| FET Type: | N-Channel |
| FET Feature: | - |
| Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On): | 4.5V, 10V |
| Drain to Source Voltage (Vdss): | 30V |
| Detailed Description: | N-Channel 30V 80A (Tc) 150W (Tc) Surface Mount D2PAK |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C: | 80A (Tc) |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply STB80NE03L-06T4, use the request quote form to request STB80NE03L-06T4 pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number STB80NE03L-06T4.The price and lead time for STB80NE03L-06T4 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# STB80NE03L-06T4.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

