STB7NK80Z-1
STMicroelectronics
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy STB7NK80Z-1 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy STB7NK80Z-1 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | STB7NK80Z-1 |
|---|---|
| Manufacturer | STMicroelectronics |
| Description | MOSFET N-CH 800V 5.2A I2PAK |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1000 pcs | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| $1.664 | |||||
Specifications
Data sheet
| Vgs(th) (Max) @ Id: | 4.5V @ 100µA |
|---|---|
| Vgs (Max): | ±30V |
| Technology: | MOSFET (Metal Oxide) |
| Supplier Device Package: | I2PAK |
| Series: | SuperMESH™ |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs: | 1.8 Ohm @ 2.6A, 10V |
| Power Dissipation (Max): | 125W (Tc) |
| Packaging: | Tube |
| Package / Case: | TO-262-3 Long Leads, I²Pak, TO-262AA |
| Other Names: | 497-12539-5 STB7NK80Z-1-ND |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 150°C (TJ) |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 38 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds: | 1138pF @ 25V |
| Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs: | 56nC @ 10V |
| FET Type: | N-Channel |
| FET Feature: | - |
| Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On): | 10V |
| Drain to Source Voltage (Vdss): | 800V |
| Detailed Description: | N-Channel 800V 5.2A (Tc) 125W (Tc) Through Hole I2PAK |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C: | 5.2A (Tc) |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply STB7NK80Z-1, use the request quote form to request STB7NK80Z-1 pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number STB7NK80Z-1.The price and lead time for STB7NK80Z-1 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# STB7NK80Z-1.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

