STB40100CTR
Sensitron Semiconductor / SMC Diode Solutions
STB40100CTR
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy STB40100CTR with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. STB40100CTR
Manufacturer Sensitron Semiconductor / SMC Diode Solutions
Description DIODE ARRAY SCHOTTKY 100V D2PAK
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 800 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs100 pcs
Data sheet
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:750mV @ 20A
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):100V
Supplier Device Package:D2PAK
Speed:Fast Recovery = 200mA (Io)
Series:-
Packaging:Cut Tape (CT)
Package / Case:TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Other Names:1655-1678-1
Operating Temperature - Junction:-55°C ~ 150°C
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Diode Type:Schottky
Diode Configuration:1 Pair Common Cathode
Detailed Description:Diode Array 1 Pair Common Cathode Schottky 100V Surface Mount TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Current - Reverse Leakage @ Vr:1mA @ 100V