STB30100CTR
Sensitron Semiconductor / SMC Diode Solutions
STB30100CTR
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy STB30100CTR with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. STB30100CTR
Manufacturer Sensitron Semiconductor / SMC Diode Solutions
Description DIODE ARRAY SCHOTTKY 100V D2PAK
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 800 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
800 pcs1600 pcs2400 pcs5600 pcs
Data sheet
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:750mV @ 15A
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):100V
Supplier Device Package:D2PAK
Speed:Fast Recovery = 200mA (Io)
Series:-
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Other Names:1655-1673-2
Operating Temperature - Junction:-55°C ~ 150°C
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:6 Weeks
Diode Type:Schottky
Diode Configuration:1 Pair Common Cathode
Detailed Description:Diode Array 1 Pair Common Cathode Schottky 100V Surface Mount TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Current - Reverse Leakage @ Vr:500µA @ 100V