STB10NK60ZT4
STMicroelectronics
STB10NK60ZT4
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy STB10NK60ZT4 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. STB10NK60ZT4
Manufacturer STMicroelectronics
Description Transistor: N-MOSFET; unipolar; 600V; 10A; 0.75ohm; 115W; -55+150 deg.C; SMD; TO263 (D2PAK)
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 12106 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
10 pcs100 pcs1000 pcs10000 pcs
Data sheet
Vgs(th) (Max) @ Id:4.5V @ 250µA
Vgs (Max):±30V
Technology:MOSFET (Metal Oxide)
Supplier Device Package:D2PAK
Series:SuperMESH™
Rds On (Max) @ Id, Vgs:750 mOhm @ 4.5A, 10V
Power Dissipation (Max):115W (Tc)
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Other Names:497-6544-2
STB10NK60ZT4-ND
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:1370pF @ 25V
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:70nC @ 10V
FET Type:N-Channel
FET Feature:-
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):10V
Drain to Source Voltage (Vdss):600V
Detailed Description:N-Channel 600V 10A (Tc) 115W (Tc) Surface Mount D2PAK
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:10A (Tc)