STA516BFTR
STMicroelectronics
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy STA516BFTR with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy STA516BFTR with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | STA516BFTR |
|---|---|
| Manufacturer | STMicroelectronics |
| Description | Audio Amplifiers CONDITIONING & INTERFACES |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 10 pcs | 100 pcs | 1000 pcs | 10000 pcs | |
|---|---|---|---|---|---|
| $5.958 | $5.378 | $4.851 | $4.746 | ||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Supply: | 10 V ~ 60 V |
|---|---|
| Type: | Class D |
| Series: | - |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Output Type: | 1-Channel (Mono) or 2-Channel (Stereo) |
| Operating Temperature: | 0°C ~ 90°C (TA) |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 3 (168 Hours) |
| Max Output Power x Channels @ Load: | 480W x 1 @ 3 Ohm; 200W x 2 @ 6 Ohm |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 20 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Features: | Short-Circuit and Thermal Protection, Standby |
| Detailed Description: | Amplifier IC 1-Channel (Mono) or 2-Channel (Stereo) Class D |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply STA516BFTR, use the request quote form to request STA516BFTR pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number STA516BFTR.The price and lead time for STA516BFTR depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# STA516BFTR.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

