ST901T
STMicroelectronics
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy ST901T with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy ST901T with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | ST901T |
|---|---|
| Manufacturer | STMicroelectronics |
| Description | ST901T Series NPN 350 V 4 A Ignition Coil Driver Power Transistor TO-220 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 10 pcs | 100 pcs | 1000 pcs | 10000 pcs | |
|---|---|---|---|---|---|
| $0.958 | $0.865 | $0.78 | $0.763 | ||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max): | 350V |
|---|---|
| Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic: | 2V @ 20mA, 2A |
| Transistor Type: | NPN - Darlington |
| Supplier Device Package: | TO-220AB |
| Series: | - |
| Power - Max: | 100W |
| Packaging: | Tube |
| Package / Case: | TO-220-3 |
| Other Names: | 497-7461-5 ST901T-ND |
| Operating Temperature: | 150°C (TJ) |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 38 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Frequency - Transition: | - |
| Detailed Description: | Bipolar (BJT) Transistor NPN - Darlington 350V 4A 100W Through Hole TO-220AB |
| DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce: | 1800 @ 2A, 2V |
| Current - Collector Cutoff (Max): | 100µA |
| Current - Collector (Ic) (Max): | 4A |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply ST901T, use the request quote form to request ST901T pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number ST901T.The price and lead time for ST901T depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# ST901T.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

